Bisiklet kullanmak ömrü uzatıyor

tarafından
85
Bisiklet kullanmak ömrü uzatıyor

Bisiklet kullanmak ömrü uzatıyor
Hollanda’nın Utrecht Üniversitesi’nde yapılan bir araştırmaya göre düzenli bir şekilde bisiklet kullanan insanların diğer insanlara oranla daha fazla yaşadıkları ortaya atılmış.Eğlenceli bir spor olan bisiklet hem araç olarak kullanmanızı hem de spor olarak yapabileceğiniz bir araç olma özelliğine sahip, özellikle trafik sorunu olan çoğu ülkede ulaşımda bisiklet kullanılmakta hem sağlıklı hemde trafik sorununu oradan kaldıran bir araç olma özelliğine sahip.Çinde arabadan çok bisiklet bulunduğu bir gerçek oldukça kalabalık bir nüfusa sahip ülkede yollarında çok dar olması ulaşımın bisikletler ile yapılmasını sağlamaktadır.

Haftada 75 dakika!
Yine yapılan istatistiklere göre en çok yaşama süresine sahip ülkede insanların haftada ortalama 75 dakika bisiklet kullandıkları ve diğer kullanmayan ülkelere oranla yaşam sürelerinin daha fazla olduğu vurgulanarak bisikletin ömrü uzattığına vurgu yapılmıştır.

Dünya Sağlık Örgütü ve Hollanda Merkezi İstatistik Bürosu’nun verilerinin yanı sıra yine yapılan bir araştırmaya göre 50 bin kişilik bir anket çalışması yapılmış ve ortaya çıkan sonuç oldukça ilgi çekici. Ülkede yılda kullanılan bisiklet sayısı verilerine göre 11 bin kişi bisiklet kullandıkları için daha fazla yaşama fırsatı elde ediyor.Bisiklet kullanımının sağlık acısından faydalarını bilmeyen yoktur sanırım.Yapılan bu araştırmalar ile de ilk kez bu teyit edilip sosyal bir şekilde sosyal olarak paylaşılmıştır.
Bu sonuçlar doğrultusunda insanların bisiklet kullanımını artırmak için sosyal sorumluluk prejelerine önem verilmiş ve daha sağlıklı bir yaşam sağlamak için alt yapı çalışmalarına başlanmıştır.

Dünyada en fazla bisiklet kullanımı nüfusundan bile fazla olan Hollanda’dır. Ülkede  yaşayan kişi sayısı 16 milyon ve bisiklet sayısı da 18 milyon olarak kayıtlara geçmiştir.Sizlerde daha sağlıklı ve uzun bir hayat için bisiklet kullanmayı ve spor yapmayı eksik etmeyin hayatlarınızdan…