Burun Yanması Nedenleri ve Tedavisi

tarafından
155
Burun Yanması Nedenleri ve Tedavisi

Burun Yanması Neden Olur?
Burun yanması genellikle burun içindeki dokuların çok hassas olmasından dolayı solduğunuz havadan bile etkilenmektedir.Burun yanmasına sebebiyet veren şeyleri sizler için inceledik ve bakın ortaya nasıl bir tablo çıktı.

Alerjiler
İnsanların bazı şeylere alerjisi olabilir örneğin en çok alerji kapılan şeyler arasında polen, toz, ev tozu gelmektedir.Burun içinin yanması da buruna solunan bu alerjik şeylerin yüzünden olabilir bu durumu alerjik rinit adı verilir.Bu maddeleri soluyan bazı insanlar yanma hissederler.

Alerjik rinitin yaygın diğer belirtileri şunlardır:

  • Çok hapşırma
  • Burun akıntısı
  • Burun kaşıntısı
  • Göz sulanması

Havanın Kuru Olması
Diğer bir sebepte soluğudunuz havanın kuru olmasından kaynaklanır burun sağlıklı bir şekilde olmak için neme ihtiyaç duyar.
Kuru havalarda solunan havalar burnunuzu tahriş edeceğinden yanmaya sebebiyet verebilir.

Enfeksiyonlar
Burunda meydana gelen iltihaplanma bakteri ve mantarlar yüzünden ortaya çıkmaktadır, bu durumlarda burun yanması sık sık görülebilir.

Havadaki Tahriş Edici Maddeler
Özellikle sigara tüketimi fazla olan bir alanda çok uzun bir süre kaldığınızda burun yanmasını hissedebilirsiniz. Sigara dumanı, toksik gaz ve diğer hava kirliliği yaratan maddeler buna sebebiyet vermektedir.

Güçlü Kokular
Öyle kokular vardır ki özellikle ağır parfümler ve deoderantlar gibi solunduğunda diğer tahriş eden maddeler gibi yanmaya sebebiyet verir.

Burun Spreyleri
Burun spreyleri kullanımı faydalı olan bazı burun hastalıkları için her ne kadar tavsiye edilen bir üründe olsa bazen burun içindeki dokuları tahriş ettiklerinden dolayı burun yanmasına sebebiyet vermektedir.Bunlar antihistamin, dekonjestanlar, tuz veya steroid içerebilir.