Çay İle Göz Pansumanı Yapmak Faydalı mı ?

tarafından
65
Çay İle Göz Pansumanı Yapmak Faydalı mı ?

Çay İle Göz Pansumanı Yapmak Faydalı mı ?
Çay Türkiye’de çok tüketilen ve en çok  Karadeniz bölgesinde yetişen faydalı bir bitkidir. Çayın kaynatılıp içilmesinin yanı sıra bir takım hastalıklarında tedavisinde kullanıldığı bilinmektedir.

Bunlardan bir tanesi de çay ile göz pansumanı yaparak göz sorunlarında fayda sağlamak.

Çay ile göz pansumanı yapabilirsiniz evet ama dikkat etmeniz gereken bazı konular var bunların en başında kullanacağınız çayın yeni demlenmiş ve şekersiz olması gerekmektedir.

Prof. Dr. Mustafa İlker Toker, verdiği bir demeçte çay ile yapılan pansumanın halk arasında çok sık kullanılan bir uygulama olduğunu ve kirpik kenarındaki yağlanma ve kepeklenmeye iyi geldiğini belirtti.

Toker ayrıca pansuman da kullanacağınız çayın yeni demlenmiş ve ılık olmasına da dikkat edilmesi gerektiğini vurguladı.Dikkat etmeniz gereken bir diğer hususta kullandığınız pamuk ve gazlı bezin temiz olması yoksa gözünüze zarar verebilir enfeksiyon kapmasına sebep olabilirsiniz.

Şekerli çayla pansuman yapmayın
Daha öncede değindiğimiz gibi göz pansumanını şekersiz çayla yapmalısınız. Şekerli çay ile birlikte kullanırsınız içinde bakteri miktarı fazla olacağından size hiçbir faydası olamayacaktır.Ayrıca oluşacak enfeksiyonlar görme kaybına kadar ulaşabilir o yüzden kesinlikle şeker kullanmayın.

Bu hem yaptığınız pansumanın bir fayda sağlamasını engelleyeceği gibi hemde sağlığınız için zararlıdır.

Batma şikayetlerini azaltıyor
Çay ile yapılan pansumanın bir başka faydası da çay içinde bulunan maddelerin kirpik diplerinizde yer alan yağları çözerek o bölgede yer alan bezlerin çözülmesine aynı zamanda içlerinde yer alan salgının da boşalmasına yardımcı olmaktadır.