Diş Çürüğü Nedir Nasıl Tedavi Edilir ?

tarafından
55
Diş Çürüğü Nedir Nasıl Tedavi Edilir ?

Diş Çürüğü Nedir Nasıl Tedavi Edilir ?
İnsanların en korkulu belasından bir tanesidir çürük dişler. Verdiği ağrı yüzünden dayanılmaz bir hal alan çürük diş tedavisinde ne gibi yöntemler kullanılıyor yakından inceleyelim. Diş sağlığına ülkemizde yeterince önem verilmemektedir. ve başımıza gelmedikçe diş doktoruna gitmeyiz bile bu çok yanlış bir uygulamadır aslında ara ara diş doktoruna gitmekte fayda var bu sayede diş çürükleri oluşmadan önlem alabilirsiniz.Gerekilen önemin verilmediği durumlarda ağızlarda oluşan bakteri ve tartarların birikmesi düş çürüklerine sebep olmaktadır.

En çok yapılan hataların başında yemek yedikten sonra dişlerinizi fırçalamamanız, yemek esnasında tükettiğiniz besinler diş etlerinizin arasında kalmakta ve buda diş yapılarınızı bozmaktadır.Ayrıca tükettiğiniz şekerli yiyeceklerde diş çürümesine sebep olmaktadır.Diş Çürüklerini dört ana başlıkta toplayabiliriz.Bunlar :Bakteri Plağı, Zaman (Ağızda Birikinti), Bünyesel Etkenler ve Karbonhidratlı Yiyecekler.

Diş Çürüğünün Belirtileri
Diş çürüğünün en büyük belirtilerinden bir tanesi dişinizde meydana gelen koyu renkteki oyuklardır.Eğer gece yarısı diş ağrısı çekiyorsanız bunun sebebi %90 diş çürüğüdür.Yine de emin olmak için diş doktorunuza görünmenizde fayda var.

Diş Çürüğü Tedavisi Nasıl Yapılır
Diş çürük tedavisi iki yolla yapılabilir bunlar anestezi Uygulayarak Ve Anestezi Uygulamadan yapılan tedavilerdir.Öncelikle çürük diş iyice temizlenmekte ve çürük ve tartarın meydana geldiği alan dolgu tedavisi ile doldurulmaktadır.Dolgu tedavisi ile dişleriniz eski sağlığına kavuşacaktır. Kesinlikle diş doktoruna başvurmalısınız bu gibi durumlarda eski usul diş çekmeler dişlerinize zarar verebilir ve diş etlerinizde kanama meydana gelebilir. Doktorunuzun önerisi ile dolgu yaptırabilir ve çürük dişlerinizden kurtulabilirsiniz.