Evlilikte Kriz Yönetimi

tarafından
98
Evlilikte Kriz Yönetimi

Evlilikte Kriz Yönetimi

Kozmik bilimcilerin altın çağ dediği devirleri yaşıyoruz. Kişisel gelişim kitaplarının çoğalması ve pozitif düşünceye bu kadar yatırım yapılması da bunu gösteriyor. Kuantum, evrenin sırları, kaderin yasaları ve daha birçok başlık altında sunulan bilgi bombardımanı sayesinde birey kendini yeniden keşfetmeye zorlanıyor. Gönül gözünün açıldığına inanan, hayatına farklı pencereden bakmaya başladığını iddia eden insanlar hayatının her alanında öğrendiklerini uygulama peşinde. Hayatın en önemli dönemeci ise evlilik. Keyifli ancak bir o kadar da zor olan bu dönemi sorunsuz geçirmek herkesin harcı değil elbette. Bir yandan pozitif düşünce bir yandan egonun yüceltilmesi, evlilikte daha önce yaşanması mümkün olmayan krizlerin de baş göstermesine sebep oluyor.

Peki evlilikte kriz yönetimi nasıl olmalı. Uzmanların bu soruya verdikleri birçok cevap var ve çoğu cevap da aslında tapınak şövalyelerinin koruduğu sırlar kadar gizemli değil. Ancak bazen görmezden geldiğimiz bu bariz bilgileri birinin bize söylemesine ihtiyacımız var. Örneğin yapılan istatistiklerin gösterdiğine göre evlilikte en kritik dönem 7. Yıl ile 12. Yıl dönümü arasında yaşanıyor. Bu dönemde tamam ve devam demek üzere kişinin iç dünyasında bazı kıpırdanmalar oluyor.

Evliliğin baş düşmanı ise ihanet. İhanetin birçok sebebi var. Ancak en önemlisi kuşkusuz iletişim kopukluğu. Karşısındakine kendini yeterince anlatamayan ya da anlaşılmadığını düşünen kişi bu sorunu çözmek yerine başına kuma gömerek farklı alanlarda eksikliklerini giderme yoluna gidiyor. İhanetin fiziksel olmasına da gerek yok. Duygu dünyaları uzaklaşan çiftlerin aralarında uçurum zamanla aşılmaz bir hal alabiliyor. Evlilikte çocuklara tutkal görevi verildiği görülse de aslında anne baba sorumluluğu da çiftleri birbirinden uzaklaştırabilecek kadar önemli bir etken. Özellikle mantık ile hareket edilerek yapılan evliliklerin krizi, duygu ile yola çıkanlara göre daha şiddetli yaşanabiliyor. Kriz yönetiminin en önemli kuralı kuşkusuz karşısındakinin bireysel haklarına saygı duyarak birlikte kaliteli zaman geçirmeyi ihmal etmemekten geçiyor.