Gençleştiren 10 Süper Besin Gençleştiren Besinler

tarafından
63
Gençleştiren 10 Süper Besin Gençleştiren Besinler

Gençleştiren 10 Süper Besin, Gençleştiren Besinler
Daha dinamik ve güzel görünmek için tüm servetini veren insanlar var, sağlık ve güzellik bir çok kadının istekleri arasında yer almaktadır. Peki bu hayaliniz için sadece besinle ile mümkün olacağını biliyor musunuz? Beslenme ve Diyet Uzmanı olan Merve Tığlı Çınar ile yapılan röportajda insanları gençleştiren 10 süper besini açıkladı.

1- Goji berry (kurt üzümü)
Sindirimi artıran ve İnflamasyonu (iltihabi reaksiyon) azaltmada ve pürüzsüz bir cile sahip olmak için gerekli proteinleri içinde barındıran Türkiye’de kurt üzümü olarak tabir edilen  Goji berry oldukça sağlıklı ve sizi daha genç görünüme sahip kılacak bir besin.

2- Acai üzümü
Hastalıklar için tedavi ve besin öğelerini içinde barındıran ve esansiyel yağ asitleri açısından zengin bir besindir.Yaşlanmaya karşı pozitif bir enerji sağlayacaktır.

3- Acı biber
Ülkemizde acı biber tüketimi oldukça fazla, yağ yakma özelliğine sahip acı biber içerisinde antioksidan barındırır ve turunçgillerdeki C vitamininin 2 katını içerirler.

4- Alyum
Alyum sayesinde karaciğerdeki toksinleri ve karsinojenleri atabilirsiniz. Kuru soğan, frenk soğanı, yeşil soğan ve arpacık soğanın da, sarımsakta ve pırasada bulunmaktadır.

5- Arpa
Arpayı aslında mutfaklarımızda yeterince kullanmıyoruz oldukça sağlıklı bir besin olan arpa sayesinde karbonhidrat, yağ ve kolesterol metabolizmasında daha düzenli bir yapı oluşur. Arpa kullanımını artırmak için mutfaklarınız pirinç yerine arpaya yer verebilirsiniz.

6- Yeşil yapraklı sebzeler
Sebzeler zaten hayatımızın olmazsa olmazlarıdır, oldukça sağlıklı olan bu besinler aynı zamanda vücudunuzun daha dinamik ve genç görünmesini de sağlamaktadır. Ispanak, kıvırcık ve hardal yaprağı başlıca örneklerdendir.

7- Baklagiller
Kolesterolü düşürme özelliğine sahip baklagiller antioksidanlar, potasyum ve folik asitle dolu olduğundan sağlımızı için önemlidir.

8- Fındıklar
Omega-3 kaynağı olan fındıkları anlatmamıza gerek yoktur herhalde bir ara reklamlarda da kullanılan sağlık ve enerji depolayan fındıklar yağ asitleri içerdikleri için kalbinize fayda sağlamaktadır.Tuzsuz olanını çiğ olarak her gün alabilirsiniz.

9- Lahanalar
Yonca ve lahana grupları da içlerinde bol miktarda C vitamini ve protein taşımaktadır.Daha çok salatalarda kullanılmaktadır.

10- Kefir ve yoğurt
Bağışıklık sisteminizi güçlendirmek için kefir ve yoğurt tüketin.