İki Bayram Arası Düğün Yapılmaz mı?

tarafından
134
İki Bayram Arası Düğün Yapılmaz mı?

İki Bayram Arası Düğün Yapılmaz mı?
Yıllardır tekrarlana tekrarlana iyice beslenen ve zihinlerimize kazınan bazı inançlar vardır. Mantığınızı zorlar, nereden çıktığını anlayamaz ve gerçek rafına oturtamazsınız ancak yine de hayatınızı etkileyebilecek güçtedir. İki bayram arası düğün yapılmaz mı sorusunu sorduran da işte böyle kalıplaşmış bir inanç yapısıdır. Dini otoritelere göre bu bir hurafedir ve kutsal kitapta bu konu ile ilgili herhangi bir uyarı yer almamaktadır. Hatta sevgili Peygamberimiz ile Hz. Ayşe’nin Şevval ayında yani iki bayram arasında evlendiği bilinmektedir.

Dinimize göre şartlar elverdiği sürece yılın her günü nikah ve düğün yapılabilir. İki bayram arası düğün yapılmaz inancının kaynağının Cahiliye devrindeki Araplardan geldiği sanılmaktadır. Şevval ayının uğursuz olduğu inancının batıl bir inanç olduğunu ise Peygamberimiz bizzat kendisi nikah kıyarak göstermiş ve bu inancın geçersiz olduğunu ilan etmiştir.  Yani sevdiğiniz ve evlenmek istediğiniz kişi ile nikah ve düğün tarihinizi size en uygun zamana denk getirebilir ve hazırlıklarınızı buna göre düzenleyebilirsiniz.

Yine de bakış açımızı daha geniş tutarak olaya farklı bir pencereden bakacak olursak Ramazan ve Kurban bayramının arası iki ay gibi bir süreyi kapsadığını ve bu sürenin oldukça kısa olduğunu kabul edebiliriz. Yani bayramların kendi telaşını da düşünürsek düğün için yeterince hazırlanma süresi bulamayacağınızı hesap edip düğününüzü daha geniş bir zamana öteleyebilir ve ne kadar mantıksız gelse de aşamadığınız inancınıza da uygun hareket etmiş olursunuz.