Kadınların sağlığı için yaptırması gereken testler nelerdir?

tarafından
55
Kadınların sağlığı için yaptırması gereken testler nelerdir?

 

Ülkemiz de kadınların bir çoğu erken teşhis olayının farkında değildir.

Herkes bir şekilde kendi bilinç altına erken teşhis önemini yerleştirirse tedavi sürecini daha kolay hale getirebiliriz.

Erken teşhis yapıldığı zaman hastalığı tamamen ortadan kaldırma şansına sahibiz bu basite atılmayacak derece de önemlidir.

Bu erken teşhis olayı için belirli zaman ve aralıklar da doktor kontrolünden geçmemiz gerekir.Ülkemiz de taşıyıcı faktörü de ön planda olmaktadır.

Yüzlerce kişi hasta olduğunu bilmiyor üstüne taşıyıcı faktörüyle etrafında ki bireylere zarar verebiliyor.

Sağlıklı ve 45 yaşının altında bir kadın, yılda 1-2 kez dahiliye muayenesi yaptırması gerekmektedir.Sigara kullanımı, alkol tüketimi, kilo ve yağ durumu, gözden kaçan şikayetleri, beslenme alışkanlıkları ve fiziksel muayenesi kontrol edilir.

Kan şekeri, trigliserid, kolestorel değerleri hayati önem taşımaktadır.

Bunların yanı sıra kadın hastalıkları da çok önemlidir.18 yaşının üstünde bulunan cinsel hayatları içerisinde aktif olan her kadın pap smear testini yaptırmayı ihmal etmemelidir.

Pap smear testi rahim kanseri, hastalığını çok önceden fark edilmesine yardımcı oluyor.Kadınlar adet bitiminde kendilerini el ile muayene yapabilir.

Yukarı da önerdiğimiz tavsiyelerden sonra benim yaşım 45 üstünde ve herhangi bir şikayetinizin olmadığını düşünüyorsanız; mamografi, kemik yoğunluğu ölçümü, gastroskopi ve kolonoskopi testleri yaptırmanızı öneriyoruz.

Bunların yanı sıra kanda ki ürik asit değerlerine bakılarak gut hastalığının erken teşhisi için yararlı görülmektedir.