Maydanoz Suyunun Cilde Faydaları

tarafından
82
Maydanoz Suyunun Cilde Faydaları

Maydanoz Suyunun Cilde Faydaları

Maydanozun faydaları saymakla bitmez bilinen en iyi faydalarından bir tanesi de cilde iyi gelmesi ve salıklı olmasıdır.İçerisinde bulunan C vitamini cildinizde meydana gelebilecek kırışık ve izlere karşı çok etkili bir silahınız olacaktır.

Hücre yenilenmesi ve onarımını desteklemek için Maydanoz tüketmek  sağlığımız için çok önemli bir faktördür.Ayrıca maydanoz suyunun cilde olan faydaları da vardır ve önemlidir. Kür yaparak içebileceğimiz gibi sabahları maydanoz suyunu cildimize maske yaparak 15 dk bekletebiliriz.

Maydanoz Suyunun Cilde Faydaları Nelerdir?

Maydanoz suyu, cildin bakımı ve tamir olması için gereken beta karoten ve A vitamini içerir.Bu vitamin cildin elastikiyetini artırarak, ciltteki yara iyileşme sürecini de hızlandırmaktadır.Aynı zamanda  gözün altında oluşan morlukların giderilmesinde oldukça etkilidir. Keza gözün çevresini aydınlatmak ve gözün çevresinde oluşan şişliği azaltmak için tercih edilebilir.

Maydanoz suyu yüksek miktarda Klorofil ve K vitamini içermektedir. Maydanoz suyunun içerisine 1 yemek kaşığı kadar yoğurt ekleyip iyice karıştırarak, hazırladığınız bu karışımı göz çevresine uygulayabilirsiniz. Yine akne, sivilce, cilt enfeksiyonlarını tedavi etmekte ve cildi dezenfekte edebilmektedir. Maydanoz suyunda antibakteriyel ve anti-mantar özellikler bulunmaktadır. Maydanoz suyuna zeytinyağı veya badem yağı ekleyerek cildinize uygulayıp ve 30 dakika bekletip  sonra su ile durulayarak  bitirebilirsiniz. Kısa zamanda  cildinizdeki izlerin azaldığını ve yaraların iyileştiğini göreceksiniz.
Maydanoz Suyu Maskesi Tarifi:

1 su bardağı maydanoz suyu,
1 çay kaşığı yulaf ezmesi,
4 çay kaşığı bal,
3 yemek kaşığı yoğurt.

Hazırlanışı ve uygulanışı: Tüm malzemeyi blendırda karıştırıp  hazırlamış olduğunuz karışımı cildinize sürün ve 15 dakika yüzünüzü hareket ettirmeden bekletin. Daha sonra soğuk suyla cildinizi iyice yıkayın. Yüzünüzde oluşan ölü cilt hücrelerini ve birikmiş kir tabakasını temizlemek için haftada 3 kez, en az 1 er gün ara vererek bu maskeyi deneyebilirsiniz.