Nikahta Keramet Var mıdır?

tarafından
111
Nikahta Keramet Var mıdır?

Nikahta Keramet mi Var?

Olağanüstü kudret ve güç anlamına gelen keramet sözcüğünün en çok kullanıldığı nikah, yani evlilik kurumu temeli vahye dayalı bir oluşumdur. İnsanlığın ilk ortaya çıktığı dönemlerden günümüze kadar din, dil ve ırk gözetmeksizin her toplumun kabul ettiği ve günümüze kadar sürdürdüğü bu kurumun kutsal kabul edilmesi de bu yüzdendir.

Peki nikahta keramet mi var gerçekten. İstisnai durumlar hariç bu sorunun cevabının evet olduğu ile ilgili kimsenin şüphesi olacağını sanmıyoruz.

Çünkü evlilik birçok değerin bir arada yaşatıldığı bir kurumdur. Sevgi gibi büyük bir değerle yola çıkan bu kurum devamında ahenk, bütünlük, içtenlik, sığınma ve paylaşma gibi değerleri de içine alacaktır.

Evliliğin ilk kerametinin zenginlik olduğunu söyleyebiliriz. Ama bu zenginlik ise maddi bir karşılığı olmayan hatta bundan çok daha üstün, manevi bir değerdir.

Topluma yeni bireyler kazandırmak, soyun devamını sağlamak ve sadece iyi anlarda değil kötü anlarda da güç alabileceğiniz birinin yanında uyanmak ve üstelik tüm bu edinimleri toplumun gözünde saygı ile kazanmak nikah sayesinde gerçekleşmektedir.

Birbirinden oldukça farklı iki ayrı insanın bir evin içinde yaşamaya başlaması bir takım zorlukları da beraberinde getirebilir. Çok sevdiğinizi düşündüğünüz birinin bambaşka bir yüzü ile karşılaşmanız sizi çok şaşırtabilir. Ancak evlilik an değil anların toplamıdır.

Nikah defterine atılan imza ile alınan anahtar sayesinde o evin içine girdiğinizde ve zamana güvenip hak ettiği saygıyı gösterdiğinizde nikahın size sunacağı kerametleri yaşama şansı da bulacaksınız.