Saç Dökülmesini Engellemek İçin 5 Doğal Yöntem

tarafından
87
Saç Dökülmesini Engellemek İçin 5 Doğal Yöntem

Saç Dökülmesini Engellemek İçin 5 Doğal Yöntem

Saç dökülmesi hemen hemen herkesin karşılaştığı sorunların başında gelmektedir yaşınız ilerledikçe bu durum ile daha sıkı fıkı olacaksınız.Yaşınız ilerledikçe saçlarınız daha çok dökülmeye başlayacak ve belli bir süreden sonra %85 saçlarınız dökülmüş olacak. Çoğu erkekler saçların hep aynı kalacağını düşünür ama işin aslı aslında öle değildir, özellikle gençken yaptığınız kullandığınız ürünler saçlarınızı yıprattığı için daha erken dökülme yaşamanız da mümkün.35 yaşına geldiğinizde saç dökülmesi ile tanışacaksınız bu dediğimiz gibi aşırı jole kullananlarda daha erken olacaktır.50 yaşına geldiğinizde ise %85 saçınız dökülmüş olacaktır.Peki ama bunu engellemek mümkün mü ? Evet bu mümkün yapacağınız yöntem ve uygulamalar ile saç dökülmesini geciktirebilir hatta engel olabilirsininiz.

Saç Dökülmesine Ne Sebep Olur?
Peki ama bu saç kaybına neler neden oluyor diye merak ediyorsanız bu genelde genetik olabileceği gibi başka sebeplerden de kaynaklanabilir. Yeterli beslenmeme, enfeksiyon, bazı ilaçlar, kimyasal saç ürünleri ve bilhassa stressin saç dökülmesini büyük etkisi vardır.

1. Daha Fazla Balık
Balık zengin bir protein kaynağıdır ve aynı zamanda  omega-3 ve D vitamini de içerdiği için saç dökülmesi ile mücadele de oldukça etkilidir.Günümüzde kemoterapi hastalarında  meydana gelen saç dökülmesini önlemek için kullanılmaktadır.

2. Demir Eksikliğine Dikkat
Demir eksikliği yaşayan kişilerde saç dökülmesine daha çok rastlanır dökülme az olacağı için farketmeyebilirsiniz.Demir yönünden zengin besinleri tercih edin.

3. B Vitaminlerini Unutmayın
Biyotin (B7), Folik Asit (B9), B2 VE B12 gibi B vitaminler saç uzamasında kullanıldığı gibi saç dökülmelerini önlemede de oldukça etkilidir.

4. Stresi Yönetin
Stress ile mücadele etmelisiniz stress yaşayan bireylerde diğer insanlara oranla daha fazla saç döküldüğü görülmüştür.

5. Düzenli Egzersiz Yapın
Egzersiz yaparak hem formda kalabilirsiniz hemde stresten uzak bir yaşama sahip olursunuz. Ve vücudunuzdan atacağınız ter derinizdeki kirlerin temizlenmesini sağlayacaktır.