Sağlıklı Bir Yaşam İçin Kamp Yapın

tarafından
82
Sağlıklı Bir Yaşam İçin Kamp Yapın

Sağlıklı Bir Yaşam İçin Kamp Yapın
Belirli bir mevsimin bağımlısı olmadan, doğaya saygı duyarak ve doğanın kucağında uyumayı göze alarak yapılan bir aktivitedir kampçılık. Zorluklarla dolu olsa da oldukça zevkli bir uğraştır. Yapılan araştırmalara göre 1 hafta kamp yapan kişilerin uyku düzenini denetleyen biyolojik saatinizin yeniden ayarlanmasını sağlıyor ve doğa ile iç içe olmak tüm bedeninizi baştan aşağıya yeniliyor.

Ev rahatlığını tercih edenlerin özenerek baksa da hep uzak kaldığı bu spor, sizi yatağınızın rahatlığından mahrum etmiş görünse bile aslında çok daha farklı hazları deneyimlemeniz için en güzel seçenektir. Kamp yapmaya karar verenlerin olmazsa olmaz malzemesi kesinlikle kaliteli bir çadırdır. Bunu iyi ve sıcak tutacak bir uyku tulumu takip eder. Kamp, bireysel olarak istenilen bölgede yapılabileceği gibi, belirli ücret karşılığı wc, elektrik ve su gibi ihtiyaçların karşılandığı korunaklı kamping alanlarında da yapılabilir.

Ülkemizin farklı bölgelerinde yüzlerce kamp alanı bulunduğunu hatırlatalım. Kamp yapmanın ilk kuralı çevreye zarar vermemektir. Bu kriter konfordan çok daha önce gelmelidir. Kamp yeri seçerken seçilen bölgenin kamp için uygun olup olmadığı ve izin alınmasının gerekli olup olmadığı kontrol edilmelidir. Ayrıca bazı yerlerde ateş yakmak da kesinlikle yasaktır. Ayrıca bireysel olarak kurulacak çadırların rüzgârdan en az etkilenecek ve çığ, sel, heyelan gibi potansiyel doğal sorunlardan uzak bölgelere kurulması önerilmektedir. Uyku tulumu seçimi de en az çadır seçimi kadar önemlidir. Uyku tulumun dolgu malzemesinin hava tutma özelliği bu malzemeyi seçerken ilk dikkat etmeniz gereken unsurdur. Kamp esnasında ayrıca fener, yürüyüş ayakkabısı, kişisel temizlik malzemeleri, yağmurluk, güneş gözlüğü, sinek ve böcek kovucular gibi farklı malzemelere de ihtiyacınız olacaktır. Özellikle uzun konaklamalarda bozulma derdi olmayan konserve yiyecekler, temiz su, çay, kahve ve termos gibi malzemeleri de yanınıza almayı ihmal etmeyin.