Su İçmeyi Arttırmanın 10 Yolu

tarafından
103
Su İçmeyi Arttırmanın 10 Yolu

Su İçmenin Önemi ve Susuzluğun Zararları

Susuz bir hayat düşünülemez herhalde su varlığımız için temel yaşam kaynaklarından bir tanesidir.Sağlıklı bir yaşam ve vücudumuzun da sağlıklı bir şekilde olması için suya ihtiyaç duyarız. İnsan vücudunun %55 i sudan oluşmaktadır , ve yaşayacağımız %1 lik su kaybı bizi susatır ve su tüketimine teşvik eder.Eğer vücudunuzda ki su kaybı %5 civarı olduğu takdirde ateşlenme yaşayabilirsiniz.Vücudumuzdaki %10 su kaybı ise ciddi sağlık sorunlarına yol açacaktır bunların başında dilin şişmesi, böbreklerin bitmesi, kaslarda spazmın başlaması ve yürüyüş zorlukları gösterilebilir.

Ne Kadar Su Tüketmeli ?

İnsan vücudunda ki su kaybı eğer %20 yi bulursa çok ciddi sorunlar ortaya çıkacaktır cilt çatlaması ve organların durmasına hatta ölüm ile sonuçlanabilir.Suyu gün içerisinde doğru miktarda tüketmeliyiz nasıl susuzluk çok zararlı ise fazla su tüketilmesi de zararlıdır, fazla su tüketimi özellikle kış aylarında böbrekleriniz de çok fazla yük binmesine neden olabilir. O yüzden su tüketimin ne az ne de çok olmaması seviyeyi iyi ayarlamanız gerekmektedir.Günde ortalama 1.5 2 litre su tüketimi ihtiyaçlarınızı karşılayacaktır. Tabi ki günde tüketeceğiniz su miktarı yaptığınız iş ve hareketlerinize göre değişebilir eğer çok kalori sarf ediyorsanız bu artabilir, düzenli spor yapıyorsanız günlük ortalama 2.5 3 litre su tüketmelisiniz. Eğer sporu 2 saat kadar yapıyorsanız 3 veya 4 litre su tüketmelisiniz.

Su İçmeyi Arttırmanın 10 Yolu

Her güne başlarken uyandığınız  1 su bardağı su için.
Uyumadan önce 1 su bardağı su için.
Su içme alışkanlığı kazanmak için yanınızda hep su şişesi bulunsun.
Dışarı çıktığınızda yanınıza hep su bulundurun.
Arabanız varsa aranızda 1 şişe su mutlaka hep bulunsun
Yemeklere başlamadan önce 1 barda su için
Eğer unutkanlık yaşıyorsanız telefonunuzdan alarm kurabilirsiniz.
Su içmeyi sevmiyorsanız su içerken içine bir şey ilave edebilirsiniz, limon, nane, çubuk tarçın, elma ve salatalık dilimleri gibi.
Suyu ne soğuk ne de sıcak içemiyorsanız ılık su içmeye özen gösterin.

Bu gibi