Sürekli Hapşırma Nedenleri ve Tedavisi

tarafından
165
Sürekli Hapşırma Nedenleri ve Tedavisi

Sürekli Hapşırma Nedenleri ve Tedavisi
Hapşırma insanların vücudunda oluşan tahriş edici ve rahatsız eden maddeleri boğaz ve burun kanlı ile dışarıya atma yoludur.Faydalı gibi gözükse de aşırı miktarda hapşırmanın rahatsız edici ve zararlı olduğu vurgulanmaktadır.Alerji bunu oluşturan başlıca nedenlerden biridir.Alerjinin yanı sıra enfeksiyonlar, ilaçlar, stres gibi nedenlerde hapşırmaya yol açmaktadır.

Sürekli Hapşırmanın Nedenleri
Yapılan araştırmaları ve uzmanların görüşünden sürekli hapşırmanın nedenlerini ve bunlara karşı alınabilecek önlemleri sizler için araştırdık.Öncelikle neden sürekli hapşırırız bunun nedenlerini belirtelim.

1) Alerjiler
En çok hapşırmaya sebep olan etmenlerden bir tanesidir. İnsanların alerjisi olan maddelere maruz kaldıklarında hapşırma ile karşılık verilir.

2) Enfeksiyonlar
Bağışıklık sistemi zayıf olan insanlarda daha çok meydana gelen  viral veya bakteriyel başka bir enfeksiyon da hapşırmaya neden olabilir.

3) Tahriş Edici Maddeler
Bu seçenek ile de çoğuz gez karşılaşırız özellikle toz, kirli hava, parfümler, sigara dumanı, kuru hava gibi tahriş edici maddeler bunların başında gelmektedir.

4) Duygu Durumu
Stres ve hormonal bölgelerde yaşanılan değişiklikler de vücutta sürekli hapşırmayı tetikleyebilir.

5) İlaçlar
Steroid olmayan iltihap önleyici ilaçlar (aspirin gibi), nazal dekonjestanlar, beta-blokerlar, antidepresanlar ve yatıştırıcılar hapşırmaya neden olabilir.

6) Diğer Durumlar
Bu saydığımız 5 maddenin dışında hapşırmaya sebep olan diğer durumlarda söz konusu olabilir  bunlarda başlıca şu şekildedir.

  • Nazal Polip
  • Nörolojik durumlar
  • Klorlanmış suya maruz kalmak
  • Burun yoluyla uyuşturucu kullanımı

Eğer sizinde bu gibi sebeplerden sürekli hapşırma sorununuz varsa hemen doktorunuza gidip tedavi olmalısınız hapşırma diyerek geçiştirmeyin.Sağlıklı mutlu ve huzurlu bir yaşam geçirmeniz dileği ile iyi günler